واردات بار و ترخیص کالا

 

:تعریف واردات کالا

به کالاهایی که در کشور یا کشورهایی ساخته یا فراهم شده و از راه تجاری به یک کشور دیگر وارد گردد، واردات کالا گفته می‌شود. معمولاً چون تهیهٔ پاره‌ای کالاها، برای برخی کشورها امکان‌پذیر نبوده یا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی‌باشد، لذا آنان با استفاده از کالاهای وارداتی نیازمندی‌های خود را تأمین می‌کنند.

 

انواع واردات بار:

واردات و ترخیص بارالف) واردات بار مسافری

چنانچه مسافری قصد داشته باشد تا از یکی از کشورهای خارجی مانند : آمریکا، کانادا، استرالیا، سوئد، نروژ ، فنلاند، آلمان، فرانسه، اتریش، ترکیه، عراق، امارات، انگلستان، چین، ژاپن و هر کشور آسیایی و اروپایی و آمریکایی ، بار مسافری خود را به کشور ایران فریت نماید ، شرکت پرواز شایلی قادر است کار واردات و ترخیص کالای مسافری ایشان را در گمرکات ایران انجام دهد. پس از انجام کار ترخیص ، کالا در درب منزل تحویل ایشان میشود.

ب) واردات بار تجاری

چه اشخاص حقیقی و چه اشخاص حقوقی و شرکتهای بازرگانی و تجاری و تولیدی میتوانند پس از ثبت سفارش ، انواع کالاهای مجاز را به ایران وارد نمایند. واردات کالاهایی مانند نمونه های تجاری و غیر تجاری ؛ ماشین آلات صنعتی ؛ ماشین آلات کشاورزی؛ قطعات صنعتی ؛ دارو ؛ صنایع غذایی ؛ پوشاک ؛ مواد اولیه ؛ گوشی، موبایل، تبلت، لب تاپ و قطعات کامپیوتر؛ ال ای دی ، ال سی دی و لوازم صوتی و تصویری ؛ برنج ؛ قطعات یدکی ؛ خودرو ؛ و دیگر موارد از کالاهای مجاز وارداتی ، بصورت هوایی ، زمینی و دریایی در دستور کار شرکت پرواز شایلی میباشد.


:پنج نوع واردات تجاری وجود دارد که انواع تقسیم بندی آن عبارتند از

:1- واردات قطعی

:بر اساس شیوه پرداخت قیمت کالا، واردات قطعی، دارای روش‌های متعدد و مختلفی می باشد که اهم آن عبارتند از
واردات از محل ارز خریداری‌شده از سیستم بانکی، جهت گشایش اعتبار
واردات با ارز آزاد جهت گشایش اعتبار
واردات در مقابل صادرات از محل پروانه صادراتی (لاشه صادراتی) به نام شخص صادرکننده (غیرقابل واگذاری)
واردات در مقابل صادرات با ارائه پروانه صادراتی (لاشه صادراتی) به نام شخص صادرکننده یا به نام دیگری، با واگذاری رسمی (حق واگذاری به غیر برای یک‌بار وجود دارد.)
واردات بدون انتقال ارز از محل سرمایه‌گذاری خارجی پس از تأیید وزارت امور اقتصادی و دارائی
واردات بدون انتقال ارز از محل فهرست اقلام مجاز اعلام‌شده

 
: 2- واردات موقت

ورود موقت، رويه گمركي است كه بر اساس آن، كالاهاي معيني مي‌تواند تحت شرايطي، به‌طور موقت به قلمرو گمركي وارد شود. اين كالاها بايد ظرف مهلت معيني كه گمرك ايران تعيين مي‌نمايد، بدون این‌که تغييري در آن ايجاد شود، خارج گردد. تغييرات ناشي از استهلاك از اين حكم مستثنا است. برای مثال میتوان به این عناوین اشاره کرد
واردات کالاها به‌منظور عرضه در نمایشگاه‌ها.
واردات دستگاه‌های فیلم‌برداری و عکس‌برداری هوایی و فیلم‌های همراه آن‌ها، پس از ارائه موافقت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح.
واردات دستگاه‌های مطالعات علمی، آموزشی، تربیتی، فنی و مهندسی نقشه‌برداری.
واردات دستگاه‌ها برای سدسازی، اسکله‌سازی، لایروبی، راه‌سازی، حفاری، استخراج و اکتشاف و پروژه‌های (طرح‌های) خاص.
واردات دستگاه‌ها برای نصب و سوار کردن کارخانه‌ها و تأسیسات صنعتی و نظایر آن.
واردات دستگاه‌ها برای تعمیر ماشین‌آلات و دستگاه‌ها.
واردات وسایل نقلیه سواری و هواپیمای شخصی اشخاص غیرمقیم ایران برای استفاده شخصی و ظروف و تکیه‌گاه‌های چند بار مصرف.
واردات کالاهایی که طبق قراردادها و موافقت‌نامه‌های گمرکی بین‌المللی قابل ورود موقت بوده و دولت جمهوری اسلامی ایران عضویت آن را پذیرفته است.
واردات وسایل و لوازم امدادی به‌منظور کمک‌های بشردوستانه.
واردات ظروف و لفاف‌های آماده برای بسته‌بندی کالای صادراتی.
واردات هواپیما برای امور خدماتی از قبیل سم‌پاشی و مسافری.


:  3- کالای مرجوعی

کالاهایی هستند که وارد کشور شده و بنا به دلایلی به خارج از کشور برگردانده می‌شوند. کالاهای مرجوعی در اصل جزء واردات غیرقطعی و موقت نیز طبقه‌بندی می‌شوند. بسته‌های کالای مرجوعی یا درب محفظه بار وسیله نقلیه آن‌که در گمرک‌های داخلی اظهار می‌شود پلمب‌شده و با پروانه که به یک نسخه اظهارنامه الصاق می‌شود در اختیار صاحب کالا گذارده می‌شود و یک نسخه از اظهارنامه مربوط بلافاصله و به‌صورت مستقیم به‌عنوان گمرک مرزی که کالا ازآنجا خارج خواهد شد ارسال و نسخه سوم بایگانی می‌شود.

هرگاه صاحب کالای مرجوعی تا یک ماه پس از پایان مهلت داده‌شده، نسخه گواهی‌شده اظهارنامه را به گمرک صادرکننده‌ی پروانه مرجوعی، برای ابطال تضمین، تحویل ننماید، گمرک مذکور مراتب را از گمرک مرز خروجی استعلام گرفته، و اگر معلوم شود کالای مرجوعی به آن گمرک تحویل نشده (به‌جز موارد غیرعمدی)، حسب مورد نسبت به وصول و واریز تضمین و یا اجرای مقررات قاچاق، اقدام خواهد نمود.


4. ترانزیت داخلی:

عبارت از آن است که کالایی که گمرک نشده است، از گمرک خانه مجاز به گمرک خانه دیگری حمل‌ونقل شود. مثلاً حمل کالا از یک گمرک مرزی به گمرک تهران. برای مثال ماشین‌های وارداتی از بندرعباس برای ترخیص کالا، به سمت گمرک شهریار ارجاع می‌شود.

5. ترانزیت خارج:

ترانزیت خارجی عبارت از این است که کالای خارجی به‌منظور عبور از خاک یک کشور، از یک نقطه مرزی کشور وارد و از نقطه مرزی دیگر خارج شود. این نوع کالاها جزء واردات و صادرات قطعی محسوب نمی‌شوند. مثلاً کالایی از مرز ایران با تاجیکستان واردشده و در مرزهای دریایی ایران، روی کشتی بارگیری شود و به کشور ثالث صادر شود.
کالایی که تحت عنوان ترانزيت از کشور عبور مى‌کند، جزء واردات و صادرات قطعى محسوب نبوده و از پرداخت حقوق گمرکى و سود بازرگانى و عوارض معاف است؛ ليکن مشمول پرداخت هزينه‌هاى گمرکى ذکرشده است و تابع مقررات اين مبحث خواهد بود. مگر اينکه در قراردادهاى ترانزيتى دولت با کشورهاى ديگر و يا قراردادهاى صورت کالاى ترانزيتى، تابع همان مقرراتى خواهد بود که در قراردادهاى مربوط تعیین‌شده است.
وسايل نقليه که بدون بار و مسافر وارد و براى ترانزيت اظهار شود، از هر حيث تابع مقررات و شرايط ترانزيت کالا است و همچنين وسايط نقليه حامل کالای ترانزيتى که با محموله‌ی خود از يک نقطه وارد و از نقطه ديگر با محموله خود خارج مى‌شود. براى اين نوع وسايط نقليه، بايد اظهارنامه ترانزيت جداگانه تسليم و پروانه ترانزيت جداگانه تحصيل شود.

 

شیوه های فریت و حمل بار

شیوه های حمل بار وارداتی

واردات هوایی بار

واردات هوایی بار یکی از مهمترین شیوه های حمل و واردات بار میباشد. این شیوه از حمل علاوه بر امنیت بسیار بالا ، از سرعت انتقال بار و نیز دقت بالای حمل محموله های وارداتی نیز برخوردار میباشد. شرکت پرواز شایلی با سالها تجربه ی موفق در زمینه ی حمل بار هوایی ، خدمات حمل هوایی بارهای وارداتی را در سرلوحه ی خدمات خود داراست. این شرکت با اخذ مدارک بین المللی از انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (یاتا) و نیز شبکه جهانی حمل و نقل بین المللی WWPC ، یکی از ایمن ترین و معتبرترین آژانس های حمل بار هوایی در ایرانست ، که با داشتن قرارداد با اغلب ایرلاینهای معتبر دنیا در بیشتر کشورها ، قادرست محموله های تجاری شما را بصورت هوایی به ایران وارد نموده و تمامی مراحل واردات هوایی را برای شما انجام دهد.

 

واردات زمینی بار

واردات زمینی بار از دیرباز در صنعت حمل و نقل بین المللی وجود داشته و قدیمی ترین نوع حمل بار بین المللی میباشد. اگرچه امروزه راه حلهای نوین صنعت حمل ، نقش این نوع از حمل بار وارداتی را کمرنگ تر نموده ، اما هیچگاه نمیتوان نقش مهم این نوع از خدمات لجستیکی بین المللی را نادیده انگاشت.
این شرکت با کانکشنهای گسترده ی خود از اغلب نقاط جهان ، این آمادگی را دارد تا محموله های شا را از گمرکات مرزی ایران ، توسط کامیون و تریلی های ایمن و مدرن ، بصورت زمینی به کشور وارد نموده و در شرکت تحویل شما نماید.

 

واردات دریایی بار :

واردات دریایی بار برای محموله های حجیم و در وزن های بسیار بالا بسیار حایز اهمیت میباشد. شرکت پرواز شایلی با برخورداری از امکانات گسـترده در زمینه حمل و نقل دریایی بار ، قادر به ارائه سـرویس های مطمئن و ویژه جهت حمل کالاهای تجاری شرکتها و همین طور حمل محموله‌ های وارداتی بـه صـورت گروپاژ و پروژه ای می باشد.
این شرکت همچنین قادر به حمل کـالاهای متنوع اعم از کالاهای خشک، کالاهای مایع و غیره ، در وزن ها و حجم های مختلف به صـورت گـروپاژ و پـروژه‌ ای از کشورهای خارجی اعم از کشورهای آسیایی و اروپایی به ایـران می‌ باشـد. حمل و نقل کالاهایی که به صورت حجیم یا فله ای می باشند ، بصورت حمل دریایی بصرفه هستند . کالاهایی مانند: آرد، شکر ، سیمان، پنبه ، غلات ، سنگ‌آهن ، املاح معدنی، فسفات ، ذغال و غیره .
پرواز شایلی با راه حلهای مدرن و بروز خود در زمینه های حمل و نقل بین المللی کالا، تدابیری اتخاذ نموده و قادر به حمل اینگونه کالاها به روش اجاره کشتی ، رزرو یا چارترینگ کشتی از بسیاری کشورهای آسیایی و اروپایی نظیر چین ، ژاپن ، تایوان ، مالزی ، اندونزی، هند ، و کشورهای اروپایی می باشد.همچنین شرکت پرواز شایلی قدر به حمل کالا یخچالی بصورت دریایی می باشد.این شرکت در خصوص واردات دریایی کالاهای فاسد شدنی نظیر انواع مواد غذایی ، میوه، گوشت ، انواع ماهی ، میگو و … دارای تجهیزات لازم و کافی در بنادر بارگیری و تخلیه می باشد.

 

روشهای واردات بار

1. واردات بار بصورت مستقیم

در این روش از واردات بار ، تمام مراحل اخد مدارک واردات بار به کشور ایران، توسط مشتری انجام شده ، و محموله مستقیم به ایران وارد میشود. این شیوه امروزه با توجه به اعمال تحریمهای مختلف برای تجارت با ایران ، کمی دشوار شده است و تنها از برخی کشورها به ایران انجام میشود.

2. واردات بار بصورت غیر مستقیم

پس از اجرای تحریم های اقتصادی گسترده از جانب کشورهای صنعتی اروپا و آمریکا، واردات کالا به ایران عملا امری غیر ممکن تلقی میشود. از این رو شرکت پرواز شایلی ، امکان واردات کالا از طریق کشور واسطه مانند ترکیه و امارات و... را برای تجار ایرانی فراهم نموده است.

 


مراحل واردات بار به ایران

1. بسته بندی بار

شرکت پرواز شایلی این امکان را دارد تا محموله ی شما را در مبدا ، برای ارسال هوایی و یا زمینی و دریایی به مقصد ایران ، با استانداردهای جهانی ، در قالب جعبه چوبی سمپاشی شده ، کارتن، پالت ، جعبه فلزی و ... بسته بندی تخصصی نموده و سپس برای ارسال به ایران آماده نماید.

 

2. پیک آپ تا محل بارگیری

محموله شما پس از بسته بندی های استاندارد ، توسط تیم حمل و نقل این شرکت ، تا محل بارگیری در فرودگاه برای ارسال هوایی ، و یا بنادر برای ارسال دریایی ، حمل میشود .

 

3. تشریفات گمرکی جهت صادرات به ایران در مبدا

کلیه ی تشریفات گمرکی شما در کشور مبدا ، جهت ارزیابی و ارسال بار به ایران ، توسط کارشناسان این شرکت صورت میپذیرد .

 

4. رزرو و صدور بارنامه

بعد از ارزیابی گمرکی ، محموله ی شما جهت ارسال به ایران آماده میباشد. در این مرحله ، کارشناسان ما کار رزرو و صدور بارنامه های هوایی و زمینی و دریایی را با امن ترین و مقرون به صرفه ترین شرکتهای حمل و نقل بعهده گرفته و کالای شما را برای هندلینگ تحویل شرکتهای حمل و نقل هوایی و دریایی در کشور مبدا میدهند.

 

5. تحویل اسناد و ترخیص کالا در ایران

کلیه ی مراحل و تشریفات ترخیص و تحویل اسناد نیز توسط این شرکت صورت میپذیرد. شما میتوانید با آسودگی خاطر تمامی مراحل واردات کالای خارجی خود را از خرید و بسته بندی در مبدا ، تا ترخیص و تحویل در ایران به شرکت پرواز شایلی بسپارید.

 

رانمای واردات هوایی

راهنمای واردات هوایی کالا به ایران

قدم اول: آشنایی با مقررات بازرگانی
 

برای یک معامله تجاری صحیح و پر سود قبل از انجام هر کاری باید با مقررات و قوانین آن آشنا باشید تا بتوانید آن کار را به بهترین نحوه عمل کنید، داشتن اطلاعات کافی باعث میشود تا خطای کمتر و زمان کمتری برای رسیدن به هدف خود را داشته باشید.


مقررات و اصطلاحات بازرگانی
در یک معامله تجاری عدم آشنایی با مقررات بازرگانی باعث ایجاد مشکلات فراوانی در خرید و فروش می شود.در مکاتبات تجاری از کلماتی استفاده میشود که این کلمات و اختصارات موجود در اینکوترمز می باشد. این اختصارات شامل شرایط پرداخت و چگونگی حمل کالا است.

کلماتی مثل FOB که مخفف شده Free On Board می باشد و در ادامه آن اسم بندر آورده می شود، مثل FOB Port Klang و به معنی تحویل کالابه خرج فروشنده و از سوی فروشنده تا وسیله حمل کالا چه هواپیما یا کشتی و ….از شهر مقصد ،که در مثال ما Port Klang هست، می باشد.

مخفف CFR که مخفف شده Cost and Freight می باشد و در ادامه اسم بندر مقصد آورده میشود مثلCFR New York ، قیمت خرید بعلاوه قیمت حمل کالا به بندرنیویورک بر عهده فروشنده میباشد. این ترم های تجارت برای شرایط مختلف فرق می کند. مثلا همیشه قیمت FOB از قیمت CFR ارزان تر است. در این صورت (FOB) هزینه حمل کالا و پیدا کردن نرخ مناسب حمل ، جزو وظایف خریدار کالا خواهد بود.

هدف اصلی اینکوترمز تفکیک دقیق هزینه ها و مسئولیت ها بین دو طرف قرارداد یعنی فروشنده و خریدار می باشد ترتیب تقدم این اصطلاحات نیز به این صورت است که اولین اصطلاح EXW که فروشنده کمترین هزینه و کمترین مسئولیت را دارد و کالا را در محل خود به خریدار تحویل میدهد و آخرین اصطلاحات که DDP است فروشنده بیشترین هزینه و مسئولیت را بر عهده دارد و کالا را در محل خریدار به او تحویل میدهد. در متن اصلی اینکوترمز در مورد هر یک از اصطلاحات همه مسئولیت ها و هزینه های خریدار و فروشنده بصورت تفکیک شده ذکر گردیده تا طرفین بتوانند هزینه های مورد معامله را در نظر داشته باشند.

 

قدم دوم : زمینه کاری خود را شناسایی کنید.

1- چه میخواهید وارد کنید؟
2- آیا این کالا مجاز به ثبت سفارش در ایران می باشد.( لزوم داشتن کارت بازرگانی)
3- آیا برآورد هزینه تقریبی ، حمل و ترخیص کالای مورد نظر را کرده اید؟

 

قدم سوم : روش شروع معامله

قبل از شروع معامله با کسی که وارد معامله میشوید از نوع کار و تجارتی که انجام میدهد شناخت کافی داشته باشید. بعد از این که شرکت و یا بازرگانی که در زمینه کاری شما فعالیت می کند را شناختید با او مکاتبه کنید ازطریق نامه، ایمیل، فکس و... ارتباط کتبی همیشه بهتر از شفاهی است چون جزء سوابق بایگانی میشود.

 

قدم چهارم : گرفتن قیمت و پیش فاکتور

بعد از گرفتن قیمت و اطلاعات مورد نظر خودتان و احتمالا دریافت و تست نمونه کالاها، در صورتیکه قیمت وشرایط مورد نظر شما فراهم شده بود، از فروشنده در خواست پیش فاکتورکنید.

یک پیش فاکتورمعمولا دارای مشخصات ذیل میباشد:

1-مشخصات فروشنده به همراه آدرس، تلفن ،فکس و ایمیل
2-مشخصات خریدار به همراه آدرس،تلفن ،فکس و ایمیل
3-مشخصات کامل کالا
4-مبلغ کرایه حمل و فروش کالا (در صورت در خواست خریدارو بنا به توافق طرفین)
5-مقدار ،وزن ،تعداد نوع بسته کالا
6-نام کشور فروشنده و نام کشور تولید کننده
7-نام کشور مبدا حمل (بارگیری، وسیله حمل ،مدت حمل در صورت در خواست خریدار)
8- نام ارز معامله و نحوه پرداخت وجه کالا
9-نام مرز ورودی و گمرک مقصد
10-شماره و تاریخ صدور پرو فرما و امضاء آن به همراه تاریخ انقضاء بعد از دریافت پیش فاکتور که قیمت کالا است پیش فاکتور بنا به درخواست نوع تجارت (نوع اینکوترمز) فرق میکند.

 

قدم پنجم : ثبت سفارش کالا

در این مرحله شما با توجه به قوانین تجارت و گمرکی کشور میتوانید سفارش کالای مورد نظر را انجام دهید.
ثبت سفارش واردات کالای تجاری از سایت https://sabtaresh.tpo.ir انجام میگیرد:

 

قدم ششم :

در صورت نیاز به حمل ،استعلام وهماهنگی جهت حمل کالا اقدام نمایید.
شرکت خدمات بار هوایی پرواز شایلی آمادگی خود را جهت ارایه مشاوره رایگان جهت حمل کالا و یاری رساندن به شما تاجر گرامی را اعلام میدارد. در صورت نیاز به مشاوره و یا استعلام نرخ حمل بصورت آنلاین با ما تماس بگیرید.

 

قدم هفتم :

پس از حمل کالا به بنادر یا فرودگاه های ایران ، گیرنده کالا می بایست مدارک بار را از شرکت حمل کننده تحویل گرفته، و جهت ترخیص کالای خود اقدام نماید.
در صورتیکه جهت ترخیص کالای خود احتیاج به مشاوره و یا استعلام نرخ دارید با ما تماس بگیرید.

 

 

سایر خدمات فریت و ارسال بار شرکت پرواز شایلی